Резервуй зараз

Бронювання
онлайн


  • Поточний час -
  • Погода

БЛОГ

palaty-700x255
Розміщене в мальвничому місці українських карпат “Горгани” Івано-Франківська обл., Рожнятівський район, біля села Осмолода.
В 19 ст. львівський метрополит Сильвестр Сембратович збудував “Кедрові палати” для відпочинку та ліккування.
Вибір саме цього урочища для резиденції митрополитів не випадковий: в Підлютому три мінеральні джерела.
Відтак, було обладнано три невеличкі басейни під символічними назвами Сильвестр, Андрей і Тит.
В урочище приїжджали відпочивати і лікуватися аристократи з усієї Австро-Угорщини, а згодом Польщі.
Видатний лікар того часу Є. Озаркевич в 1913р писав “… той, хто бажає потрапити на лікування в Підлюте – повинен пам’ятати, що це не публічне місце, а виключна власність метрополита. І тільки тоді можна туди дістатись, якщо є на те воля митрополита…”.
Для зручності доставки людей та вантажів була збудована вузькоколійна дорога.
У власності греко-католицької церкви перебували мисливські угіддя навколо урочища.
Один із найвідоміших орендарів цих угідь в 20 ст був відомий мисливець граф Пауль Пильфий фон Ердьод (Palffy, Graf von Erdod).
Під час Першої світової війни здравницю було зруйновано гарматним вогнем російської армії при проведенні військової операції “Брусильвський прорив”. Пізніше резеденцію відбудував митрополит Андрей Шептицький. Втім, будівельним матеріалом вже служив не кедр, а смерека та ялина.
Навпроти “кедрової палати” з каменю вибудували ґрот, на вершині якого височів масивний кам’яний хрест (за радянських часів войовничі атеїсти замість нього встановили скульптуру оленя). Митрополит особисто сповідав у цьому ґроті мирян, а в місцевій церкві сам відправляв Служби Божі.
В радянський період Підлюте вподобали партійні керівники не лише з Києва, а й з Москви. Тут відпочивали і Хрущов, і Підгорний, і Шелест, і В. В. Щербицький та інші. Добиралися вони в гори вузькоколійкою Брошнів-Осмолода, яка сьогодні знищена. Здебільшого, метою їхнього приїзду було полювання на ведмедя та оленя. У 70-х роках вона стала дачею тодішнього Голови Верховної Ради СРСР М. Підгорного. Тоді ж за нез’ясованих обставин виникла пожежа й осідок повністю згорів. Втім, споруду швидко відбудували, а в 1999 році повернули Івано-Франківській єпархії УГКЦ.
Резиденція відновлюється, зберігся старовинний грот (кінця XIX ст.). Центральною спорудою залишається колишня “Кедрова палата”, реставрована і наближена до оригінального вигляду. Тепер в урочищі Підлюте увесь комплекс є Реколекційним центром Івано-Франківської єпархії УГКЦ. Стараннями єпископа Софрона Мудрого тут збудовано триповерховий реколекційно-відпочинковий дім на 40 осіб, їдальня, простора альтанка. Резиденція межує з відпочинковим комплексом Вільні Вітри.
Окремої уваги заслуговує надзвичайно ошатна церковця, що розміщена на території резиденції, пишно оздоблена мозаїкою – творіння рук Євгена Андрухіва (тепер священика) – такий собі римський собор Св. Софії в мініатюрі.
В тому ж стилі мистець оздобив згаданий ґрот – тепер це прекрасна різдвяна шопка.